Opublikowany przez: monika.g 2015-10-12 13:49:13
Poziom glukozy we krwi bada się w celu ewentualnego wykrycia: hiperglikemii (podwyższonego poziomu glukozy), hipoglikemii (obniżonego poziomu glukozy), cukrzycy oraz stanu przedcukrzycowego. Nieprawidłowy poziom cukru we krwi ciężarnej, zwłaszcza zbyt wysoki, prowadzi do wad rozwojowych u płodu, powikłań okołoporodowych, konieczności cesarskiego cięcia czy nawet obumarcia wewnątrzmacicznego dziecka.
(Pixabay.com @ Poziom glukozy w ciąży)
Poziom glukozy w ciąży - test obciążenia glukozą
Pierwsze badanie glukozy w ciąży jest wykonywane na czczo. Nawet jeśli jego wynik jest prawidłowy, między 24. a 28. tygodniem ciąży przeprowadzany jest test doustnego obciążenia glukozą. Ciężarna kobieta musi wypić wodę z glukozą. Dla ciężarnej nie jest to zbyt przyjemny napój, bo może wywołać mdłości i zawroty głowy, dlatego lepiej na to badanie pojechać w czyimś towarzystwie. Aby złagodzić odruch wymiotny do glukozy można wcisnąć odrobinę soku z cytryny, warto mieć ją przy sobie lub kupioną wcześniej dawkę glukozy rozrobić wcześniej z wodą i sokiem. W państwowych przychodniach i tak trzeba samemu tę glukozę kupić w aptece. Jednak wypić ją można dopiero po pierwszym pobraniu krwi, które jest wykonywane bez obciążenia w celu zbadania normalnego poziomu cukru we krwi. Następnie po godzinie od wypicia glukozy krew zostaje pobrana znowu i oznacza się stężenie glukozy. W czasie tego badania kobieta nie musi być na czczo, nie ma także znaczenia pora dnia ani czas, jaki upłynął od ostatniego posiłku. Prawidłowe stężenie glukozy w surowicy krwi wynosi poniżej 140 mg. Jeśli poziom cukru wynosi od 140 do 180 mg, należy wykonać test obciążenia większą dawką glukozy. Jeśli drugi test obciążenia glukozą wyjdzie prawidłowo to wtedy wykonuje się go jeszcze raz dopiero w 32. tygodniu ciąży.
Poziom glukozy w ciąży – cukrzyca ciążowa
W przypadku kobiet w ciąży istnieją dwa rodzaje cukrzycy. Pierwsza to cukrzyca przedciążowa, czyli kobieta już przed zajściem w ciążę chorowała na cukrzycę. Druga to cukrzyca ciążowa, która istnieje tylko u kobiet w ciąży i tylko w tym czasie się ujawnia. Jest ona spowodowana wzrostem poziomu hormonów głównie progesteronu, estrogenu i prolaktyny.
Cukrzycą ciążową zagrożone są kobiety w wieku powyżej 35 lat, te, które wcześniej rodziły dzieci o masie powyżej 4 kg lub dzieci z wadą wrodzoną, a także ciężarne z nadciśnieniem tętniczym oraz otyłe. Po porodzie u kobiet z cukrzycą ciążową poziom cukru może powrócić do normy, ale może ona także przejść w cukrzycę typu 2.
Poziom glukozy w ciąży – dieta cukrzycowa
W przypadku wykrycia cukrzycy ciążowej ciężarna musi zastosować dość ścisłą dietę cukrzycową, która polega głównie na spożywaniu częstych, ale małych posiłków, nie jedzeniu po godzinie 22, co w przypadku ciężarnych nie jest takie proste. Należy jeść chude sery oraz mięsa i wędliny, najlepiej drobiowe gotowane. Unikać słodyczy i słodkich owoców, a także tłuszczów zwierzęcych oraz białego pieczywa, które podwyższają stężenie glukozy we krwi i nadwyrężają pracę trzustki.
Około 2-5% matek oczekujących dziecka doświadcza cukrzycy ciężarnych – jest to jedna z najczęstszych chorób dotykających kobiety w ciąży. choroba ta rzadko kiedy wywołuje objawy fizyczne, jedynym sposobem na jej wykrycie jest właśnie test obciążenia glukozą, dlatego ważne jest żeby każda ciężarna go wykonała. W ten sposób można zapobiec tragicznym skutkom jakie może spowodować niewykryta cukrzyca ciążowa.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Gdy swędzi skóra w ciąży – POZNAJ PRZYCZYNY!>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
212.160.*.* 2016.01.07 09:16
Hmm... z tego co wiem, takiego testu już się nie wykonuje. Teraz wykonuje się test obciążenia glukozą z 3 pomiarami (przez spożyciem glukozy, po godzinie oraz po dwóch godzinach).
ewewita1383 2016.01.06 20:39
Sam test obciążenia glukozą był bardzo nieprzyjemny -wypic tę słodycz ,samopoczucie po tym badaniu katastrofa . Jednak dobrze ,ze takie badania się wykonuje :)
Stokrotka 2015.10.14 13:45
Cukrzyca, potem dieta i trzeba jakoś przetrwać.. Dobrze że są takie badania.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.